Popularne vrste sauna
Mnogo različitih vrsta sauna je izmišljeno širom sveta. Karakteristike svake saune zavise od tradicije naroda. Oni se razlikuju ne samo po imenu, već i u mikroklimi. Indikatori vlažnosti i temperature stvaraju posebnu udobnost dok ste u parnoj sobi.
Para sa niskim zagrevanjem do +50⁰C smatra se najboljom opcijom, jer telo ne doživljava preopterećenje. Čišćenje tela nastaje ne zbog visokih temperatura, već zbog apsolutne vlage.
Suv vazduh – pod uticajem temperature od oko +100⁰C i minimalne vlažnosti, telo se duboko zagreva. Suvi vazduh provodi toplotu lošije od vlažnog vazduha. Mnogi ljudi više vole saunu jer bolje podnose visoke temperature nego visoku vlažnost.
Para sa srednjim zagrevanjem – na temperaturi od +60⁰C i visokoj vlažnosti vazduha od 65%, kondenzovana para će pasti na kožu i formirati tanku foliju, što omogućava telu da se brže zagreje.
U Rusiji i Finskoj sauna je čitav ritual za zdravlje i način opuštanja. Danas nema potrebe da birate samo jedan od načina. Savremene tehnologije omogućavaju dobijanje mokre pare, suvog sagorevanja i mekog parenja pomoću savremenih peći i generatora pare, koji se nalaze u ekološki čistoj šumskoj oblasti Moskovskog regiona. Upotreba esencijalnog ulja u aromi koja se isparava iz livadskog bilja omogućava da se glavna korisna svojstva jače upijaju u parenu kožu. Pravilno kupatilo treba da ima uređaj za promenu temperature, na primer, bure, fontanu ili bazen za potapanje u hladnu vodu, kako bi se postigao lekoviti efekat, snaga i povećan imunitet.
Postoje sledeće vrste sauna:
Klasična ruska sauna
Klasična ruska sauna obavezno uključuje garderobu, parnu sobu i tuš kabinu. U ruskoj sauni, po pravilu, toplota iz peći dostiže pet stotina stepeni. Pored toga, vlažnost se povećava dodavanjem vode na kamenje. I, zahvaljujući lišću, u ruskoj sauni ne postoje dva, već tri izvora toplote. Vazduh u parnoj sobi se zagreva neravnomerno. Takvi uslovi su prilično pogodni za ljude. Jednostavno izaberite željenu temperaturu, postepeno se podižući do samog plafona, da biste povećali toplotu.
Sauna
Sauna je tradicionalno finska sauna, za koje nije potrebna posebna prostorija. Zahvaljujući niskom nivou vlažnosti od 8 do 20%, čak može biti smeštena unutar kuće. Vazduh u sauni se ravnomerno zagreva do +110 °C, nema temperaturne razlike, kao u ruskoj sauni. Zbog sedećeg položaja, mala veličina saune omogućava korišćenje električnih šporeta, jer nema potrebe da se kamenje poliva vodom za stvaranje pare.
Zahvaljujući visokom stepenu zagrevanja, specijalni sistemi infracrvene saune bolje zagrevaju ne samo gornje slojeve kože, već i dodatne mišiće, zglobove i kosti.
Turska sauna (hamam)
Turska sauna – hamam, koji je zasnovana na rimskim termama. Odsustvo peći je glavna razlika između hamama i saune, gde peć zagreva vazduh, odajući toplotu drvenim površinama. U slučaju hamama, za dekoraciju se koristi samo kamen – materijal visoke toplotne provodljivosti, jer se vazduh unutra zagreva toplotom kamenih površina. Parne sobe i bazeni sa vodom različitih temperatura u savremenoj verziji su ciglene konstrukcije, gde se vlažnost obezbeđuje generatorom pare, a zahvaljujući cevima ugrađenim u pod i zidove održava se niska temperatura i stopostotna vlažnost. Voda se sipa na ležaljke, pod i zidove, nakon čega se pretvara u laganu paru, tako da je ovde veoma udobno opustiti se i obavljati razne procedure.
Sento (japanska sauna)
Sento je japanska javna sauna. Posebnost posete je obavezan redosled procedura. Posetioci prvo izuju cipele, zatim odlaze u svlačionicu, odvojenu za žene i muškarce, zatim prelaze u prostoriju sa klupom, gde se temeljno umivaju. Konačno, tu je i bazen sa toplom vodom. Ofuro je pravougaona drvena kutija sa mineralnom vodom, punjena šljunkom, kedrovom piljevinom i delom sentoa. Furaco je duboko drveno bure sa vodom zagrejanom na temperaturu od +60 °C sa vlažnošću od 100%. Ulaze u njega tako da je nivo vode malo iznad grudnog koša.