Kako se pravilno pariti u sauni
Sauna je prijatan način opuštanja, koji će pomoći osobi da se oslobodi stresa, da se oseća zdravo i obnovljeno. Sauna pomaže u povećanju tonusa mišića, poboljšanju stanja kože, smanjenju otoka i ubrzavanju oporavka od prehlade. Da biste to uradili, potrebno je da se pripremite za posetu saune i naučite neke trikove pare od iskusnih kupača.
Parenje u sauni je jedna od najpopularnijih i najzdravijih tradicija koja postoji vekovima. Ne samo da donosi zadovoljstvo i opuštanje, već ima i mnoga korisna svojstva za telo. Međutim, da biste izvukli maksimalnu korist i izbegli moguće probleme, važno je znati neka pravila i tajne pravilnog parenja u sauni. U ovom članku ćemo pogledati glavne aspekte parenja u sauni i podeliti sa vama korisne savete.
Pravila za odlazak u saunu
Pre posete saune, preporučuje se da se istuširate kako biste očistili kožu od nečistoća. Takođe je važno da pijete dovoljno vode kako biste sprečili dehidraciju tokom parenja. Preporučuje se da stavite šešir ili peškir na glavu da biste zaštitili kosu od pregrevanja.
- U parnu sobu je bolje ići polako, uživajući u zadovoljstvu i prednostima pare. Zato za ovaj ritual odvojite nekoliko sati, pa čak i celo veče.
- Izbor saune je individualna stvar. Finska sauna – sa toplom i suvom parom, turski hamam – mokro i meko, ruska sauna sa univerzalnim uslovima vlažnosti i temperature.
- Pre nego što uđete u parnu sobu, morate ukloniti sat, naočare i sav nakit koji bi vas mogao opeći. Bolje je da se tuširate toplom vodom ili uronite u bazen, gde je dovoljno da provedete 15 minuta da se mišići toniraju, primajući veliku korist od parne sobe. Važno je da ne mokrite kosu ni pod kojim okolnostima, možete navlažiti kapu za kupanje.
- Prilikom prve posete, potrebno je da ostanete u parnoj sobi ne više od 5 minuta.
- Drugi put, možete sedeti na gornjoj polici.
Bolje je da se parite ležeći, potpuno opušteni, sa jastukom od filca. - Možete proizvesti paru prskanjem ključale vode, ili vrućim čajem od bilja sa esencijalnim uljima, vodom sa kvasom ili pivom, na kamenje u malim porcijama.
- Kada ste se parili lišćem, potrebno je da legnete na donju policu kako bi vam se puls smirio, glava razbistrila, a zatim napustite parnu sobu.
- Sedite u sobi za opuštanje, pijte čaj ili druga pića.
- Saunu možete posetiti nekoliko puta godišnje.
Pravila parenja:
- Pre ulaska u parnu sobu, zagrejte se u čekaonici ili zajedničkoj prostoriji kako bi se telo postepeno prilagodilo promeni temperature.
- U parnoj sobi izaberite optimalnu temperaturu i vlažnost. Tipično, temperatura u parnoj sobi se kreće od 70 do 90 stepeni Celzijusa, a vlažnost je oko 20-30%. Ako ste početnik, počnite sa nižom temperaturom i postepeno je povećavajte.
- Sedite na gornju policu parne sobe, jer temperatura ispod može biti previsoka za početnike.
- Kada ste na polici, zauzmite udoban položaj.
- Počnite u kratkim intervalima – 5-10 minuta, postepeno povećavajući trajanje na 15-20 minuta.
- Koristite lišće dok ste tamo. Slobodno ga nežno koristite po telu, počevši od stopala i krećući se ka glavi. Ovo će pomoći da se poboljša cirkulacija krvi i stimuliše metabolizam.
- Budite svesni kako se osećate. Ako vam je nepodnošljivo vruće ili vam je loše, odmah napustite parnu sobu i uzmite topli tuš ili tretman za hlađenje.
- Nakon toga, preporučuje se da sprovedete postupke hlađenja kao što su polivanje hladnom vodom, uzimanje hladnog tuša ili otići u bazen sa hladnom vodom. Ovo će pomoći u jačanju imunološkog sistema i vraćanju normalne telesne temperature.
Nakon izlaska iz saune, preporučuje se da dobro osušite telo peškirom i obučete suvu odeću. Odmorite se i popijte šolju biljnog čaja ili vode kako biste hidrirali svoje telo.
Saveti kako se obući u sauni
Prilikom posete preporučujemo da se pridržavate određenih tačaka:
- Glavna stvar je korišćenje prirodnih materijala u kupatilu. Na primer, papuče za kupanje su napravljene od filca sa uloškom od bambusa za zaštitu stopala i noktiju od mikoze.
- Da biste izbegli toplotni udar u kupatilu, samo treba da zaštitite kosu od isušivanja, posebno za žene, labavom kapom. Ako ste zaboravili šešir, možete napraviti turban od peškira.
- Dobro se umotajte u pamučni čaršav i peškir, koji odmah upija vlagu i brzo se suši.
Kako utoliti žeđ u sauni?
U parnoj sobi, obično telo izgubi puno vode. U sauni, čak i ako ste pregrejani, ne treba piti hladna pića, posebno sa ledom. Da biste izgubili težinu, preporučuje se da ograničite unos tečnosti. Korisno je piti pre parne sobe i tokom odmora, ali umereno. Posebno je opasan alkohol u kombinaciji sa vrućom parom u sauni. Ne izlažite telo i kardiovaskularni sistem ekstremnom stresu, koji povećava krvni pritisak i ubrzava rad srca.
Medicinske kontraindikacije
Ne bi trebalo da posećujete saunu ako imate sledeće bolesti:
- bolesti srca;
- maligni tumori;
- epilepsija;
- tuberkuloza;
- ciroza jetre;
- hepatitis;
- akutni čir;
- ekcem;
- lepra;
- psorijaza;
- mikoza;
- radikularni sindrom;
- epilepsija;
- Parkinsonova bolest;
- cerebralna paraliza;
- nefritis i kamen u bubregu.
Zdrava pića za saunu
Rusija odavno pije biljne čajeve, posebno ivan-čaj i lipov cvet. Posebno se vole sbitni – topli napici sa začinima i medom. Tokom ispijanja čaja služio se džem od malina, ogrozda, ribizle. Varenje lekovitog bilja ima korisna svojstva i dobro utažuje žeđ nakon kupanja.
Hlebni kvas je opojni napitak koji je stvoren za posetu saune, jer okrepljuje i veseli bez štete po zdravlje. Pića od jagodičastog voća i prirodni sokovi su skladište vitamina, a napici od meda sa mentom i limunom su veoma korisni. U sauni se ne jede. Parnu sobu možete posetiti najmanje dva sata nakon obilnog obroka. Ljudi donose voće u saunu da utole žeđ.
Popularno lišće za saunu
Jedan od ključnih elemenata rituala kupanja je upotreba lišće za saunu. Lišće se pravi od raznih biljaka, kao što su breza, hrast, eukaliptus i drugo. Svaka vrsta lišća ima svoje karakteristike i prednosti. Na primer, brezovo ima dobra antiseptička svojstva, a lišće od eukaliptusa pomaže u poboljšanju disanja. Izaberite lišće koja odgovara vašim željama i potrebama.
Aromatična lišća masiraju ispareno telo, oslobađajući korisne supstance. Važno je odabrati opciju lišća koje odgovara vašoj duši i telu:
- Brezovo lišće sa antiinflamatornim dejstvom, nežno za kožu, upija znoj.
- Hrastovo lišće je izdržljivo i pruža snažno grejanje dugo vremena.
- Lišće od eukaliptusa, zahvaljujući esencijalnim uljima, ublažava prehladu i kašalj, smiruje nerve i poboljšava imunitet.
- Voda nakon parenja lišćem je najbolja za ispiranje tela i kose.
- Biljno lišće je nežnije. Pelin leči zglobove i bolove u leđima. Kantarion jača nerve i srce, leči rane i kožna oboljenja. Ribizla i matičnjak – sveža, okrepljujuća aroma koja podiže raspoloženje i bori se protiv depresije. Kamilica smiruje nerve, hrani kožu i pomaže kod prehlade i bronhitisa, jača kosu. Nana sa baktericidnim dejstvom korisna je kod prehlade, probavnih tegoba, glavobolje i nervoze, ublažava otok, upale, otklanja akne.
- Četinarsko lišće je odlično za oporavak od prehlade. U kupatilima se koriste sorte jele, bora i kleke. Eterična ulja koja sadrže stvaraju umirujući efekat. Međutim, takvo lišće je prilično tvrdo i bodljikavo, pa nije pogodno za osetljivu kožu.
U parnoj sobi
U parnoj sobi morate koristiti lišće kako se ne bi osušilo i listovi ne bi padali na previsokoj temperaturi. Prvo možete koristiti lišće za stvaranje vrućeg vazduha, regulišući toplotu pokretima ruku. Obavezno masirajte lišćem, počevši od stopala i krećući se ka glavi. Kupatilo nadoknađuje troškove lečenja i kozmetičkih procedura. Pravilno odabrani biljni ekstrakti sa lekovitim supstancama za zdravlje i lepotu.
Nakon što se isparene pore očišćene kože otvore, korisno je nahraniti kožu maskama sa esencijalnim uljima. Da biste dobili rastvor, dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja, meda ili morske soli u kutlaču vode da nakvasite drvene police, kao i da natopite lišće. U parnoj sobi je bolje disati na usta, jer se para zagreva i daje prednosti. Nakon parenja kože, dobro je naneti med na lice i telo, a nakon upijanja možete umasirati ili oguliti kožu tvrdom rukavicom.
Ranije su se u Rusiji kupali rastvorom vode i pepela od šporeta, ali sada možete da napunite svoju vitalnu energiju tokom individualnih saunskih tretmana, koristeći razne kozmetičke preparate na bazi bobičastog voća, bilja i prirodnih ulja.